Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Siğil (HPV) Nedir?

HPV (Human Papillom Virus) cinsel yolla veya umumi alanların (hamam ,wc vs.) kullanılmasıyla vücuda yerleşen bir virüstür. HPV 1-6 ay arasında değişen kuluçka döneminde sonra genital organlarda sivilce benzeri kabarıklık veya etbeni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Yani genital siğil dediğimiz oluşum HPV nin yan etkileridir. Bu oluşumlar uzun yıllar boyunca artmadan zaman zaman tekrarlayarak kendini gösterebilir. Ancak oldukça agresif, yayılımcı tablo izleyen türleri de bulunmaktadır. İhmal edildiği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir yâda bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Yayılma özelliklerinden dolayı rahim ağzına veya makat içerisinde doğru da ilerleyebilirler. Bu durum oldukça risklidir. Rahim ağzı kanseri veya makat kanserine dönüşebilme özellikleri vardır. Özellikle kadınlarla rahim ağzı kanserlerinin %98 i genital siğil temeline dayanmaktadır.

100 den fazla türü bulunan HPV nin her türünün kendine has özelliği bulunmaktadır. Bazı türleri hiç belirti vermeyen sesiz türler olmakla birlikte bazı tipleri kansere dönüşme özelliğini sahiptir. Yüksek risk grubundaki tipler 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73 ve 82 tipleri olarak belirlenmiştir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemeli ve ilk görülen siğilde uzman bir hekime başvurulmalıdır.

 • Genital Siğil

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

 • Siğillerin bulunduğu bölgede kaşıntı ve yanma
 • Kanama
 • çıkıntı şeklinde deri lezyonları oluşturabilir.
 • Deri kabarır
 • Siğiller büyük ise kitle etkisi de yapabilir.

Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisinde günümüzde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Özellikle radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi, ısı yardımıyla buharlaştırma yöntemleri diğer yöntemlere göre başarı oranı yüksek olduğu için, daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemler üzerinde yapılan araştırmalarda kriyoterpi (Dondurma) işlemine nazaran çok daha kesin sonuçlar elde edilmiştir. Bu tekniklerle müdahale edilen genital siğillerde; siğillerin tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Varolan siğiller yayılımına ve yoğunluğuna göre genelde 3 seans sonra tamamen temzilenmiş olur. İşlem ameliyathane şartlarında yapıldığı için enfeksiyon riski olmaz.

Genital siğil işlemi sırasında tüm odakların temizlenmesi çok önemlidir. Eğer gözden kaçan en ufak bir oluşuma müdahale edilmezse genital siğil tekrar çoğalarak ortaya çıkar. Müdahale sırasında kullanılan yüksek ameliyathane ışığı nedeniye gözle görülmeyecek kadar küçük olan yeni oluşumlara da müdahale edilir. Böylece nüks olmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca bu tekniklerin sağladığı ısı sayesinde her lezyon hücresel olarak parçalanıp, yok olduğu için nüks riskini azaltmış olur.

İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

Avrupa Cerrahi'de Siğil Tedavisi

 • Merkezimize genital siğil şikayeti ile gelen hastalarımız öncelikle detaylı bir biçimde muayene edilir.
 • Muayene sonrasında hastalar, tedavi yöntemi hakkında doktor tarafından bilgilendirilir.
 • Hasta ile birlikte karar verilen genital siğil tedavisi steril ortamda yalnızca 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.
 • Tedavi sonrasında hastalar kendilerine özel olarak hazırlanan dinlenme odasında bir süre dinlenirler.
 • Hastaların genital siğil tedavisinde lazer tedavisini seçmelerindeki en büyük avantaj hiçbir iş gücü kaybı yaşamadan tedavi sonrası yürüyerek evlerine veya işlerine gidebilmeleridir.

Hastalarımızın en büyük avantajı aynı gün hastalıklarının nedenini öğrenip, aynı gün tedavi olmaları ve hiçbir iş gücü kaybı yaşamadan yürüyerek evlerine ya da işlerine dönebilmeleridir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.