Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi

Siğil (HPV) Nedir?

HPV (Human Papillom Virus) cinsel yolla veya umumi alanların (hamam ,wc vs.) kullanılmasıyla vücuda yerleşen bir virüstür. HPV 1-6 ay arasında değişen kuluçka döneminde sonra genital organlarda sivilce benzeri kabarıklık veya etbeni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Yani genital siğil dediğimiz oluşum HPV nin yan etkileridir. Bu oluşumlar uzun yıllar boyunca artmadan zaman zaman tekrarlayarak kendini gösterebilir. Ancak oldukça agresif, yayılımcı tablo izleyen türleri de bulunmaktadır. İhmal edildiği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir yâda bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Yayılma özelliklerinden dolayı rahim ağzına veya makat içerisinde doğru da ilerleyebilirler. Bu durum oldukça risklidir. Rahim ağzı kanseri veya makat kanserine dönüşebilme özellikleri vardır. Özellikle kadınlarla rahim ağzı kanserlerinin %98 i genital siğil temeline dayanmaktadır.

100 den fazla türü bulunan HPV nin her türünün kendine has özelliği bulunmaktadır. Bazı türleri hiç belirti vermeyen sesiz türler olmakla birlikte bazı tipleri kansere dönüşme özelliğini sahiptir. Yüksek risk grubundaki tipler 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73 ve 82 tipleri olarak belirlenmiştir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemeli ve ilk görülen siğilde uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

 • Siğillerin bulunduğu bölgede kaşıntı ve yanma
 • Kanama
 • Çıkıntı şeklinde deri lezyonları oluşturabilir.
 • Deri kabarır
 • Siğiller büyük ise kitle etkisi de yapabilir.

Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisinde günümüzde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Özellikle radyo frekans, lazer ve elektrokoter gibi, ısı yardımıyla buharlaştırma yöntemleri diğer yöntemlere göre başarı oranı yüksek olduğu için, daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemler üzerinde yapılan araştırmalarda kriyoterpi (Dondurma) işlemine nazaran çok daha kesin sonuçlar elde edilmiştir. Bu tekniklerle müdahale edilen genital siğillerde; siğillerin tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Varolan siğiller yayılımına ve yoğunluğuna göre genelde 3 seans sonra tamamen temzilenmiş olur. İşlem ameliyathane şartlarında yapıldığı için enfeksiyon riski olmaz.

Genital siğil işlemi sırasında tüm odakların temizlenmesi çok önemlidir. Eğer gözden kaçan en ufak bir oluşuma müdahale edilmezse genital siğil tekrar çoğalarak ortaya çıkar. Müdahale sırasında kullanılan yüksek ameliyathane ışığı nedeniye gözle görülmeyecek kadar küçük olan yeni oluşumlara da müdahale edilir. Böylece nüks olmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca bu tekniklerin sağladığı ısı sayesinde her lezyon hücresel olarak parçalanıp, yok olduğu için nüks riskini azaltmış olur.

İşlem diğer yöntemlere göre oldukça ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. İşlem süresi oldukça kısa olduğu için hasta iş gücü kaybı yaşamadan normal yaşamına devam edebilir.

Genital Siğil Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Hastaya narkoz verilmeyeceği için, hastanın aç olmasına gerek yoktur.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı derecesi minimaldir.
 • İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır.
 • Hastalar aynı gün hem şikayetlerin nedenini öğrenir hem de müdahale olabilir.
 • Şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Hastalığın önüne geçmiş olur.
 • Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır.

Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil tedavisinde kullanılan teknikler;
 • Lazer ile Genital Siğil Tedavisi
 • Elektro cerrahi ile Genital Siğil Tedavisi
 • Radyofrekans ile Genital Siğil Tedavisi
 • Kriyoterapi ile Genital Siğil Yöntemleri

Yukarıdaki teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Merkezimizde Genital Siğil Hastasına Yaklaşım

Genital siğil şikayeti ile merkezimize başvuran hastalar öncelikle kuvvetli ışık altında muayene edilir. Muayene ardından tanısı konur. Sonrasında kullanılan tedavi hakkında doktor hastaya bilgi verir. Hastaya özel takip şeması hazırlanır. Tanı sonrasında rahim ağzı kanserine karşı hastalar bilgilendirilir. Hasta özel odasında alınır. Ardından hastaya müdahale edilir. Müdahale sonrası 15-20 dakika dinlendikten sonra yürüyerek evine dönebilir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

 • HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

  Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.

 • HPV - Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  Yüksek risk taşıyan virüslerin öldürücü kanser özelliği vardır. Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında üst sıralarda yer alır. Serviks kanserini önlemek için en basit yolu düzenli aralıklarla pap-smear testi yaptırmaktır. Pap- smear tesitinde CIN veya SIL gibi anarmol durumlar ortaya çıktığında biyobsi yapılarak kesin tanı konmaktadır.

 • HPV Oluşumu

  Cinsel beraberliği aktif olan kadınların ilk üç yıl içinde smear testi yaptırmaya başlamalıdırlar. Smear testi 30 yaşına kadar rutin olarak her yıl tekrarlanmalıdır. 30 yaş üstü kadınların öncesinde 3 normal testi sonucu var ise 2 veya 3 yıl aralıklar ile smear testi yaptırabilirler. Bunun yanında 30 yaş üstü kadınların smear testinin yanında HIV testi yaptırmaları oldukça önemlidir.

 • HPV Ne Gibi Sonuçlara Neden Olur?

  Hpv yaygın bir virüs hastalığıdır. Günümüzde çok sık karşılaşabilen rahatsızlıktır. Kişi çekindiğinden doktora gitmemektedir. Bu durum bireyin yararından çok, sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bir durumdur. Mahrem bölge rahatsızlıklarında kişi çoğu zaman kendi geçer diye bekler. Fakat bu durum kişinin aleyinedir.

 • HPV Nedenleri

  Hpv virüsü çoğu zaman genital bölgelerde oluşur. Bu virüs önce küçük sivilce şeklinde oluşur. Bazen de et benine benzer şekilde görülebilmektedir. Çok hızlı yayılabilir ve çoğalabilirler.

 • Genital Siğilden Korunma Yolları

  Anal fissür halk arasında makat çatlağı, makat bölgesinde yırtık veya mayasır olarak değişik isimler verilmektedir. Makat bölgesinde en çok görülen hastalık türüdür.

 • Erkeklerde Genital Siğil

  Human Papilloma Virüs (HPV) Daha çok cinsel birliktelik sonucu bulaşır. Genelde genital bölgede görülür. Genital siğil diğer adı kondilom rahim ağzında kanser oluşmasına sebep olmaktadır. Erkeklerde de oluşan bu siğil, kadınlarda da meydana gelen siğiller ile görüntü olarak aynı, tedavisinde aynıdır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir.

 • Genital Siğil Nedir?

  Human Papilloma Virüs (HPV)sık rastlanılan bir virüs tipidir. Genel olarak cinsel yolla bulaşır. Aktif cinsel birlikteliği olan kişi hayatının bir döneminde bu virüs ile karşılaşır.

Hızlı Randevu
Anlaşmalı Kurumlar

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir

Doktor Bilgisi