Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir?

Halk arasında kıl dönmesi olarak da bilinen pilonidal sinüs, genellikle kuyruk sokumu kemiğinin üst kısmında görülmektedir. Çoğunlukla yanlış oturma ve sürtünme yoluyla açılan ufak deliklerden kılların içeri girmesi ile oluşur.Kuyruk sokumundaki cilt dokusundan içeri giren yabancı cisimler zamanla cilt altında birikmeye devam eder.Vücut bu yabancı cisimleri bir keseyle kaplar.Daha sonra kesenin içinde ürettiği özel sıvılarla yabancı cisimleri eritmeye çalışır ancak başarılı olamaz.Çeşitli sebeplerle cilt altında deforme olan kese sıvıyı dışarıya akıtmaya başlar.Ancak sıvının tamamı dışarıya akamadığı için bir kısmı cilt altında iltihaplanak apseleşmeye başlar.Bu süre zarfında hastada; kuyruk sokumunda iltihap, akıntı, apse; kuyruk sokumunda ve makatta ıslaklık ve kaşıntıya sebep verebilmektedir.Bu oluşmun tamamına kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) denir. Kronik bir enfeksiyon hastalığı olarak tanımlanan kıl dönmesi bilinenin aksine doğuştan değil daha sonradan gerçekleşen bir hastalıktır.

Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) %95 gibi yüksek bir oranla kuyruk sokumu bölgesinde görülür fakat çok sık olmasa da bazı kişilerde göbek bölgesinde de görülebilmektedir. Koltuk altı, bacaklar ve yüz bölgelerinde görülen ve kıl dönmesi ile karıştırılan hastalık kıl dönmesi değil, kıl batması olarak tanımlanmaktadır.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi hastalığı en çok erkeklerde, 15-40 yaş arası bireylerde, kıl yoğunluğu fazla, aşırı kilolu ve terleyen kişilerde görülmektedir. Ayrıca çok uzun süre oturarak çalışmak durumunda kalanlarda da (Şoför, öğrenci, yazılımcı vb.) kıl dönmesine sıklıkla rastlanmıştır. Özellikle gençlerde hormonların salgılanma dengesi ve bünyelerindeki değişiklikler cildi negatif şekilde etkile ve gençlerin bu dönemde ciltlerinde akne tarzında hastalıklar oluşabilir.

Kıl dönmesi şikayetine bayanlarda da rastlanmaktadır. Ancak bayanlarda kıl yoğunluğu erkeklere göre daha az olduğu için; erkeklere oranla daha nadir görülür.Bayanlara kuyruk sokumunda bulunan deri, erkeklere göre daha ince ve hassas yapıdadır.Bu hassas yapı tahrişe daha meyillidir.Dikkate alınmayan günlük bakım kurallarınında etkisiyle tahriş olan ciltten yabancı cisimlerin geçişi daha kolay olur.Kuyruk sokumuna düşen saç teli,elbise tozları,tüyler ince olan cilt dokusundan geçerek kıl dönmesi (Pilonidal sinüs) şikayetini oluşturabilir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi hastalığının mevcut belirtileri büyük, ağrı yaratan bir kitleden, ufak bir çukura kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Pilonidal sinüs rahatsızlığı bulunan alanda kanlı veya koyu renkli akıntılar meydana gelebilir. Enfeksiyon ile birlikte pilonidal sinüs bölgesi hassas bir duruma gelerek akıntı oluşturabilir.

Kendini birçok farklı belirti ile gösterebilen kıl dönmesi, kuyruk sokumunda gerçekleştiği durumlarda genellikle iltihap olana dek kendisini çok belli etmemektedir. Eğer söz konusu iltihap şiddetli bir şekilde gerçekleşiyorsa bireyde halsizlik, bulantı ve ateş belirtileri de gözlemlenebilir.Apseleşen kıl dönmesinde kuyruk sokumunda ağrı,akıntı şikayetleri üst seviyede gözlemlenir.Hasta kuyruk sokumundaki ağrı nedeniyle oturmakta,yürümekte zorluk çeker.Apsenin oluştuğu pilonidal sinüs vakaları acil müdahale gerektiren durumlar içerisinde yer alır.

Hastanın Şikayetleri

 • Makatta pis koku ve akıntı
 • Kuyruk sokumunda şişlik ve ağrı hissedilir
 • Kıl dönmesinin görüldüğü kuyruk sokumu bölgesinde bir giriş deliği görülebilir
 • Hastaların birçoğu kıl dönmesini yağ bezesi veya sivilce benzeri bir şişlik olarak tanımlamaktadır.
 • Kıl dönmesi iltihabı kaşıntı ve ateş gibi belirtilerle de hastalara rahatsızlık verebilir.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Hastaya narkoz verilmeyeceği için, hastanın aç olmasına gerek yoktur.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.
 • Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.
 • Herhangi bir dikiş-kesi atılmadığı için dokulara zarar görmez. Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir. Herhangi bir ameliyat stresi gerektiren durum yoktur.
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara uygulanabilir.
 • Dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız tedavilerde kullanılan teknikler
 • Lazer ile Kıl Dönmesi Tedavisi
 • Fenol ile Kıl Dönmesi Tedavisi
 • Elektro Cerrahi ile Kıl Dönmesi Tedavisi
 • Mikrosinüsektomi ile Kıl Dönmesi Tedavisi
 • Gümüş Nitrat ile Kıl Dönmesi Tedavisi
 • Radyofrekans ile Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Merkezimizde Kıl Dönmesi Hastasına Yaklaşım

Kıl dönmesi rahatsızlığı olan hastalar öncelikle muayene edilir. Hastalığın hangi aşamada olduğu belirlenir. Sonrasında kullanılan ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi hakkında doktorumuz ayrıntılı bilgi verir. İşlem öncesi hasta özel odasında alınır. Ardından hastaya müdahale edilir. Müdahale sonrası 15-20 dakika dinlendikten sonra yürüyerek evine dönebilir.

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

 • Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

  Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü

 • Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

  Kıl dönmesi hastalığı ülkemizde çok sık rastladığımız, genel olarak 15-35 yaş arasında daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu bölgesinde biriken kıl veya elbise pamukları cilt altına geçer.

 • Kıl Dönmesi Nedenleri

  Enfeksiyon sonucu iltihap dolu bir apse meydana gelir. Bu durumda apse akıntı, koku,ateş gibi farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinden şüphelendiğiniz zaman mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

 • Kıl Dönmesi Belirtileri

  İlk zamanlarda önemli bir belirti yokmuş gibi sessizce ilerlemesine karşın ilerleyen süreçte akıntı ve pis koku insanı bezdirecek duruma getirir.

 • Pilonidal Sinüs Nedir?

  Pilonidal Sinüs, anal bölgede görülen hastalıklara dikkat edildiğinde bazılarının daha çok erkeklere özgü olduğu ortaya çıkar. Bu hastalıklardan biri de pilonidal sinüs olup diğer bir adı da, pilonidal kist veya kıl dönmesi’dir.

 • Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

  Kıl dönmesinin hastanın şikayetleri doğrultusunda belirlenir, hekim muayenesi sonrasındaysa kesin tanı konulur.

 • Kıl Dönmesi Risk Faktörleri

  Kıl dönmesinin oluşmasında etkenler nelerdir

Hızlı Randevu
Anlaşmalı Kurumlar

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir

Doktor Bilgisi