Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid Başlangıcı Nasıl Olur?

 

İnsanlar ortalama 1 ya da 2 kez dışkılama ihtiyacı duyarlar. Gün içinde alınan farklı gıdalar bu dışkılama ihtiyacını değiştirebilir. Ancak aradaki far çok açılmadığı sürece, problem yaratmaz. Basurun meydana gelmesindeki en büyük etken ise, bu dışkılama sürecinde yaşanan olumsuzluklardır.

Normal şartlarda dışkılama sırasında ıkınarak karın kaslarını kasıp, iç basıncını arttırırız. Artan basınçla birlikte dışkı makata doğru yol almaya başlar. Hemoroid yastıkçıkları da bu basıncın etkisini hissederler. Yastıkçıkların etrafını kaplayan hemoroidal damarlar, makat içi kaslara özel bağlarla tutunurlar. Bu bağlar hemoroidal damarların basınçla birlikte gevşemesini, sonrasında ise tekrar küçülmesini sağlar. Ayrıca bu elastik bağlar sayesinde hemoroidal damarlar, olması gerekenden fazla gevşeyemez. Dışkılama tamamlanınca yine bu bağlar sayesinde normal seviyeye gelirler.

Dışkılama süreci hayat boyu devam eden bir eylemdir. Normal koşullarda, elastik bağlar bu süreci kaldırabilecek kapasitededirler. Ancak bazı etkenler bu bağların zaman içinde elastikiyetini kaybetmesine yol açar. Bu etkenler arasında;

 • Kabızlık
 • İshal
 • Hamilelik ve doğum
 • Tuvalette uzun zaman geçirmek (gazete, dergi vs. okumak)
 • Dışkılamanın bir an önce bitmesi için yapılan gereksiz ıkınmalar
 • Alkol, uyuşturucu madde, sigara, kahve ve aşırı baharatlı gıdaların tüketimi
 • Aşırı kilo-obezite
 • Kişinin yapı olarak esnek olması
 • Bayanlarda hamilelik ve regl dönemlerinde salgılanan progesteron hormonu sayılabilir.

Bütün bu etkenler dâhilinde elastik özelliğini zamanla kaybeden bağ dokular, her dışkılamada biraz daha deforme olurlar. Artan karın içi basıncıyla birlikte kanla dolan hemoroid yastıkçıkları, dışkılama bittikten sonra biriken kanın tamamını boşaltamaz. Bağlar gücünü yitirdiği için ise, dışkılama sonrasında gerekli küçülmeyi tam olarak gerçekleştiremezler. Bu durumun oluşmasına neden olan, yukarıda saydığımız sağlıksız şartların devam etmesi de deformasyon sürecini hızlandırır.

Sonrasında ise, hemoroid yastıkçıkları içine nüfuz eden kanla birlikte şişmeye, hemoroidal damarlar ise gevşemeye devam ederek; hasta da dönem dönem tekrarlayan makatta kanama şikâyetini meydana getirirler. Böylece hemoroid hastalığı başlamış olur ve bu durum hemoroid hastalığının 1. Evresidir.

Hemoroid hastalığı 1. Evreden başlayarak 4. Evreye kadar ilerleyebilir. Belirtilerde evrelere göre artarak ilerler. Hemoroid hastalığında en sık rastlanılan belirtiler şunlardır;

 • Makatta ele gelen şişlikler
 • Makatta kanama
 • Makatta ağrı
 • Makatta kaşıntı, batma, yanma
 • Oturmakta ve yürümekte güçlük

Belirtilerin şiddeti ve hangi belirtilerin ortaya çıkacağı, hemoroidin evresiyle doğru orantılıdır. Hastalık ilerledikçe belirtiler de artar.

Hemoroid oluşumu yukarıda anlatıldığı üzere uzun bir süreçten meydana gelir. Ancak ilk dönemlerdeki belirtiler ihmal edildiği için, arama motorlarında sık rastladığımı “hemoroid nasıl oluşur” sorusu genelde 3 ya da 4. Evrede ele gelen şişliklerden sonra sorulur. Her hastalıkta olduğu gibi hemoroid hastalığında da beklemek size zaman kaybettirmenin yanı sıra, kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemlerinden faydalanma şansınızı da düşürebilir. Günümüzde çok ileri derecede olmayan hemoroidler, ameliyatsız hemoroid tedavi yöntemleri sayesinde kolaylıkla çözülebilmektedir. Bu yöntemler sayesinde hasta aynı gün içerisinde, hem muayene hem de işlem olabilir. İşlemler lokal anestezi altında yapılmakta olup, yaklaşık 5 dakika içinde tamamlanmaktadır. Hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına devam edebilir. Kullanılan teknikler sayesinde ise, hastalığın nüks oranı oldukça düşüktür.

Tüm bu avantajlardan faydalanabilmek için, belirtiler erken dönemde dikkate alınmalı ve uzman hekim eşliğinde uygun tedavi planlanmalıdır. Aksi halde hemoroid hastalığının cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi, hasta için oldukça sancılı ve uzun süren iyileşme döneminin kapılarını aralar.

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.