Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fissür Nasıl Geçer?

Anal fissür (Makat Çatlağı) nasıl geçer?

Makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür şikâyeti, anüs ile dentate lıne arasında meydana gelen yırtılmalardır. Makat dışında gözlenen çatlağın diğer ucu anal kanalda bulunur. Makat ile dişli çizgi arasında bulunan hassas mukozanın, zaman içinde makattaki zorlanmalara bağlı olarak deforme olmasıyla oluşur. İlk dönemlerde çizilme şeklinde oluşan deformasyonlar kabızlık, ishal, ters ilişki, ağır spor faaliyetleri gibi makat basıncı arttıran aktiviteler nedeniyle, zamanla derinleşerek makat çatlağına dönüşür.
Anal fissür hastalığında belirtiler genelde aniden başlar. Bu belirtiler;
  • Makatta aniden başlayan şiddetli cam kesiği tarzında ağrı
  • Makatta kırmızı parlak taze kanama
  • Makatta yanma ve batma hissi
  • Makatta kaşıntıdır.
Anal fissürlerde ilk dönemlerde tedavi yaklaşımı daha iyimser olabilir. Makatta oluşan yırtıklar bazen kendiliğinden geçebilirler. Ancak ilk dönemlerde bu iyileşmenin olabilmesi için, belli kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bu aşamada ilk basamak uzman hekim muayenesi olmalıdır. Çünkü bu anal fissüre ait belirtiler, farklı makat rahatsızlıklarında da görülebilir. Bu yüzden öncelikle kesin tanı konulmalı, sonrasında tedaviye başlanmalıdır. Uzman hekim tarafında anal fissür tanısı konulduktan sonra, eğer akut dönemde ise hekim tarafından çeşitli ilaç tedavileri önerilebilir. Bu ilaçlar genelde makat bölgesini ve dışkılamayı rahatlatacak ilaç gruplarıdır. Dışkılamayı kolaylaştıran laktasif ilaçlar; makat bölgesindeki ağrı, yanma, batma ve kaşıntı hissini azaltacak ağrı kesici veya lokal anestezik kremler verilebilir.
 
Akut anal fissür tedavilerinde ilaç tedavisi kadar önemli olan bir diğer etken ise, bu dönemde yaşam tarzında yapılması gereken değişikliklerdir. Beslenme alışkanlığında yapılacak değişiklikler, iyileşme sürecinde çok önemlidir. Beslenme tarzı dışkılamayı doğrudan etkilediği için, bu dönemde kolay dışkılamayı sağlayacak lifli ve posalı gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca bol sıvı tüketimi de dışkılamayı kolaylaştırır. Kabızlık anal fissür oluşumuna tek başına sebep olabilir. Bu yüzden akut dönemde kabız kalınmamalıdır. Kabızlık nedeniyle artan ıkınma ihtiyacı, dışkının kuru ve sert olması makatta oluşan çatlağı zorlayarak, derinleşmesine olur. İshal ise anal fissür hastalığının ilerlemesinde kabızlık kadar rol oynar. Sık Sık dışkılama ihtiyacı yarattığı için, makattaki anal fissürün iyileşmesine engel olur. Bu yüzden bu dönemde ishal olmamak gerekir.
 
Bunların dışında yine akut dönemde makat basıncını arttıran ters ilişkiye girilmemelidir. İlişki sırasında hem makattaki zorlanma, hem de sürtünmenin etkisiyle akut anal fissür ilerleyerek kronikleşebilir. Yine makat basıncını arttıran dengesiz ağırlık kaldırmak, uzun süren spor faaliyetleri, ata binmek, bisiklet sürmek gibi aktivitelerde akut dönemde anal fissürün iyileşmesine engel olabilir.
 
Tüm bunlara dikkat edilirse akut anal fissür kendiliğinden iyileşebilir. Ancak ihmal edilen vakalarda fissür kronikleşerek kronik anal fissüre dönüşür. Kronik anal fissürler kendiliğinden iyileşmezler. Ayrıca ilaç tedavisi de fayda etmez. Kronik anal fissürlerde, tek tedavi yöntemi operasyon olunmasıdır.
 
Kronik anal fissürlerde kullanılan cerrahi yöntemler arasında, en başarılı sonuçlar elde edilen L.İ. S yönteminin dahi dezavantajları mevcuttur. Ancak ameliyatsız anal fissür tedavisine kullanılan Botoks yöntemi sayesinde, cerrahi işlemler artık fazla tercih edilmemektedir. Botoks tedavisi L.İ.S kadar başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca cerrahi bir müdahale olmadığı için, L.İ.S yöntemine göre daha avantajlıdır. Botoks tedavisi hastaya muayeneye geldiği gün içinde uygulanabilir. Lokal anestezi altında uygulanan işlem, yaklaşık 5 dakika sürmektedir. İşlem sonrası anal fissürün belirtileri olan makatta ağrı,yanma,batma hissi büyük oranda geçer. Yatış gerektirmeyen bir işlem olduğu için, hasta aynı gün normal yaşamına dönebilir; günlük hayatını rahatlıkla devam ettirebilir. Hastalığın
tekrarlama oranı ise oldukça düşüktür.
 
Sonuç olarak anal fissürler akut dönemde ihmal edilmezse, ilaçla ve alacağınız birkaç önlemle tedavi edilebilir.Ancak kronik anal fissürlerde bu mümkün değildir;ama uygulanan ameliyatsız anal fissür tedavileri sayesinde kronik anal fissürler de rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Anal fissür başlıca nedenleri kabızlık, iltihabı bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, crhon hastalığı gibi sıralanabilir. Ağrıya karşı son derede duyarlı olan makat bölge ufacık bir çatlak ile ağrıya makat kasların da spazma, halsizliğin oluşmasında, kan dolaşımın bozulmasına bu da iskemiye yol açar.