Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kuyruk Sokumunda İltihap

Kuyruk sokumunda iltihap

Kuyruk sokumunda iltihaplanma şikâyeti, büyük oranda kıl dönmesine bağlı olarak gelişir. Nadiren ise osteomiyelit denilen, kemik iliği iltihabına bağlı olarak da gelişebilir. 
 
Pilonidal sinüs denilen kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumuna düşen saç teli, kıl, tüyler ve o bölgede biriken elbise tozlarının, cilt dokusunu geçerek cilt altında birikmesiyle başlar.
 
Kıl dönmesinin oluşmasında kişisel bakım kurallarının ihmal edilmesi önemli rol oynamaktadır. Kuyruk sokumu kapalı bir bölge olduğu için nemlenebilir. Günlük aktiviteler sırasında, sürtünmenin etkisiyle kuyruk sokumundaki cilt dokusu tahriş olur. Tahriş olan cilt dokusunda kaşınma, yanma, batma hissi başlar. Kaşınan cilt daha çok tahriş olur ve bu sayede kuyruk sokumunda biriken kıllar, rahatlıkla cilt altına geçebilirler. Sonrasında yine günlük bakım kuralları ihmal edildiği için, o bölgeye düşen kıllar cilt altına girmeye devam ederek, o bölgede bir kıl birikintisi oluşturur. Kılların girdiği delik sinüs ağzıdır ve kuyruk sokumundaki bu delik, hastalığın ilerleyen evrelerinde gözle rahatlıkla fark edilir. Kuyruk sokumu orta hatta olan delikler giriş ağzıdır. Orta kısmın çevresindekiler ise çıkış noktası kabul edilir.
 
Sinüs ağzından geçerek cilt altında biriken kıl yumağı, vücuttan atılmak veya eritilmek üzere kistik bir keseyle kaplanır. Kese içinde üretilen sıvılar kılları eritemez, ancak vücut bu döngüyü yine de devam ettirir. Çeşitli sebeplerle kese zamanla deforme olarak, içindeki sıvı cilt altında birikmeye başlar. Sonrasında ise kuyruk sokumundaki deliklerden akıntılar gelir. Bu aşamaya kadar kıl dönmesi şikâyeti oluşumunu tamamlamış olur.
 
Belirtiler dikkate alınmadığı zaman, cilt altında biriken sıvı zamanla iltihaplanmaya başlar. Bu durumda kuyruk sokumundan gelen akıntılar, iltihap ve kanla karışık olarak gelir. Kuyruk sokumundaki şişlik ve kızarıklık artarak, kuyruk sokumunda hissedilen ağrıyı da arttırır. Bu duruma apseli kıl dönmesi denir.
 
Kıl dönmesi kısa sürede apseleşebilir. Bu yüzden hasta şikâyetinin sadece kuyruk sokumunda iltihap olduğunu düşünerek, hekime gitmek yerine beklemeyi tercih eder. Zamanla kendiliğinden boşalan apse nedeniyle, hastanın şikâyetleri belirgin oranda azalır. Apsenin kendiliğinden boşalmasını beklemek ciddi bir risktir. Müdahale edilmeden boşalan apselerde, cilt altında mutlaka bir miktar iltihap kalır. Bu durum ise apsenin boşaldığı alandaki dokuda nekroz oluşturabilir.
 
Apseli kıl dönmesi şikâyeti olan hasta, sadece apse olduğunu bildiği için rahatlayınca hekime gitme kararını erteler. Ancak tam boşalmayan apse ve apsenin oluşmasına neden olan cilt altındaki kıl kesesi nedeniyle, apse atakları belli aralıklarla mutlaka tekrarlar. Kıl dönmesiyle ilgili tedavi olunmadığı sürece bu problem devam eder.
 
Uygun olan mutlaka bir hekime gitmektir. Problem sadece apse bile olsa, bir hekim tarafından müdahale edilmelidir. Apse drenajları steril ortamda, steril aletlerle yapılmalı ve apsenin olduğu bölge tamamen iltihaptan temizlenmelidir. Sonrasında her ihtimal karşı verilen antibiyotik tedavileri aksatılmamalıdır. İşlem lokal anestezi altında yapıldığı için, ağrısız olup kesinlikle kendiliğinden boşalmasını beklemekten daha sağlıklı bir çözümdür.
 
Eğer sorunun kaynağı kıl dönmesi ise mikrosinüsektomi sayesinde aynı anda hem apseye, hem de kıl dönmesine müdahale edilebilir. Klasik yöntemler aynı anda iki işlem için uygun değildir. Önce apse tedavisi yapılıp sonrasında kıl dönmesi tedavi edilir. Bu da hasta için ciddi bir zaman kaybına yol açar. Ancak ameliyatsız kıl dönmesi tedavilerinde kıl dönmesinin apseleşmiş olması, kıl dönmesi tedavisine engel teşkil etmez. Lokal anesteziyle 10 dakika içinde hem apse boşaltılıp, hem de kıl dönmesi problemi rahatlıkla çözülebilir. Hasta hiç iş gücü kaybı yaşamadan, iyileşme sürecini kısa zamanda tamamlayarak normal hayatına devam eder.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Biriken apse deri içene giren kılların oluşturduğu delik sayesinde dışarı akmaya başlar. Kötü koku ve akıntıya neden olur . Kıl dönmesi kuyruk sokumunda ağrı, akıntı, kaşıntı gibi belirtiler verir.