Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesine Hangi Bölüm Bakar?

 
Kıl dönmesi, kuyruk sokumunda ağrı, yanma, batma, akıntı, şişlik gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Kuyruk sokumundaki cilt dokusundan geçen kılların cilt altında bir yumak oluşturmasıyla meydana gelir. Cilt altında biriken kıllar bir kese ile kaplanarak sınırlandırılır. Zamanla deforme olan keseden dışarı sızan sıvılar ise kıl dönmesine ait şikâyetlerin oluşmasına neden olur.
 
Kıl dönmesine genel cerrahi uzmanları müdahale ederler ve müdahale dışında tedavi alternatifi bulunmamaktadır. İlaç tedavisi veya bitkisel tedavi alternatifleri sadece meydana gelen şikâyetlerin azalmasında yardımcı olur. Bu süreçte ise problem çözülmediği için hastalık ilerlemeye devam eder. Şikâyetler ise daha da şiddetlenerek sürekli tekrarlar.
 
Kıl dönmesi tedavisinde kullanılan ameliyat yöntemlerinde nüks oranının düşük olması avantaj gibi görünse de uzun ve oldukça ağrılı geçen iyileşme dönemi hasta için dezavantaj oluşturur. Bu yüzden günümüzde ameliyatsız tedavi seçenekleri arasında bulunan mikrosinüsektomi yöntemi yaygınlaşarak tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak henüz her genel cerrahi uzmanı tarafından kullanılmamaktadır. Bu yüzden tedaviye karar verildiği zaman mutlaka iyi araştırılmalı ve ameliyatsız alternatifler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca müdahale olmaya karar verdiğiniz uzman hekimin bu modern teknikler konusunda tecrübeli olması da büyük önem taşır. Çünkü mikrosinüsektomi yöntemi 1-2 cm lik bir kesiden yapıldığı için içeride kalan parça şikâyetlerin devam etmesine neden olabilir. Girilen kesiden tüm kıl keseleri tamamen temizlenmelidir. İşlemin sağlıklı gerçekleştirilmemesi enfeksiyon riskini de tetikleyebileceği için iyileşme sürecini de aksatabilir. Bu yüzden hem tedavi alternatifleri bilinmeli hem de müdahaleyi gerçekleştirecek hekim bu konuda tecrübeli olmalıdır.
 
Mikrosinüsektominin sağladığı avantajlardan faydalanabilmek için erken teşhis oldukça önemlidir. İhmal edilen belirtiler ilerleyen dönemlerde ameliyatsız tedavi seçeneklerine olumlu yanıt alınmasını engelleyebilir. Kıl dönmelerinde bekledikçe sürekli gelişen apse atakları, çok fazla sinüs ağzının oluşması vb. nedenler hastayı cerrahi yöntemlerle tedavi olmak zorunda bırakabilir. Bu yüzden beklemek yerine belirtiler başladığında genel cerrahi uzmanına başvurarak tedavi olunmalıdır.
 
Mikrosinüsektomi yöntemi maksimum 10 dk süren ve lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. Hasta aynı gün içinde muayene olup müdahale olabilir. Sonrasında aynı gün taburcu olarak normal yaşamına devam edebilir. Cerrahi tekniklerin aksine çıkarılan doku sadece kıl kesesidir ve işlem 1-2 cm lik kesiden gerçekleştirilir. İyileşme döneminde hasta günlük hayatına devam edebilir. Kıl dönmesinin apseleştiği durumlar da dahi mikrosinüsektomi işlemi uygulanabilir. Ayrıca hamile ve emziren kadınlarda da güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.
 
Kıl dönmesi tedavilerinde müdahale sonrasında devam eden pansuman ve kontrol süreçleri de önemlidir. Bu yüzden seçtiğiniz genel cerrahi uzmanı ile aranızda koordinasyon çok önem taşır. Tedavinin eksiksiz tamamlanabilmesi için pansumanlar aksatılmamalı ve hekiminizin öngördüğü aralıklarla kontrole gelinmelidir. Yaşayacağınız herhangi bir problemde hekiminiz veya ekibi ulaşılabilir olmalı; bu konuda size destek sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde süreç sorunsuz atlatılarak iyileşme tamamlanabilir.
 
Mikrosinüsektomi tekniğinde nüks oranı oldukça düşüktür. Ancak hastalığın tekrar etmesini minimum seviyede tutabilmek için işlem sonrası özellikle boyun, sırt ve kuyruk sokumuna uygulanabilecek lazer epilasyon, günlük hijyen kurallarını aksatmayarak özellikle kuyruk sokumunda kıl, tüy veya saç tellerinin birikmesini önlemek gibi tedbirler de nüks riskini önlemek için alınabilecek tedbirler arasındadır.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü