Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Bitkisel Tedavi

 
 
Kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumuna düşen saç teli, tüy, kıl gibi cisimlerin cilt dokusunu geçerek cilt altında bir yumak oluşturmasıyla meydana gelir. Kuyruk sokumunda biriken kıllar zamanla sürtünmenin etkisiyle açılan cilt gözeneklerini kullanarak cilt altına geçerler. Geçtikleri gözenek zamanla açılır ve gözle görülen bir delik oluşur. Bu delik sinüs ağzıdır ve diğer kıllarda bu delikten girmeye devam eder. Bazı durumlarda sinüs ağzı birden fazla olabilir. Cilt altında biriken kıllar bir yumak oluşturur. Bu yumak kistik bir keseyle kaplanır ve vücut tarafında eritilmeye çalışılır. Sonrasında ise hasta da kıl dönmesinin belirtileri başlar. Bu belirtiler şu şekildedir;
  • Kuyruk sokumunda ağrı
  • Kuyruk sokumunda şişlik
  • Kuyruk sokumunda sarı renkli, kötü kokulu, iltihaplı bazen de kanlı akıntılar
  • Kuyruk sokumunda kızarıklık, kaşıntı, batma hissi
 
Bu belirtiler hastalığın evresine göre değişiklik gösterebilir. İlk dönemlerde dikkate alınmayan şikâyetler ilerleyerek devam eder. Özellikle kıl dönmesinin apseleştiği durumlarda şikâyetler oldukça belirgin artar. Hasta kuyruk sokumundaki şiddetli ağrı, oluşan iltihaba bağlı ateş, halsizlik neden ile günlük hayatını rahatlıkla idame edemez hale gelebilir.
 
Kıl dönmesi ufak bir rahatsızlık olmasına rağmen belirtileri oldukça etkilidir. Belirtilerin zamanla şiddetlenmesi erken teşhis için imkân sağlasa da mahrem bir hastalık olduğu için hasta genelde beklemeyi tercih eder. Bu aşamada ilk başvurulan yöntemler bitkisel tedaviler veya yakın çevresinden aldığı öneriler doğrultusunda kendi imkânlarıyla tedavi etme yönünde gerçekleşebilir. Özellikle bu konuda yoğun bilgi kirliliği içeren arama motorları “kıl dönmesinin bitkisel yollarla tedavisi nasıl olur?” sorusuna yığınla cevap vermektedir. Ancak içerikler incelendiğinde öneriler genelde kıl batması denilen ve kıl dönmesinden tamamen farklı bir rahatsızlık olan şikâyet üzerinedir.
 
Kıl batması cilt yüzeyine çıkamayan tüylerin deri altında kıvrılarak sivilce benzeri bir oluşum meydana getirmesiyle oluşur ve kendiliğinden geçebilir. Ya da evde uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntemlerle sorun çözülebilir. Ancak kıl dönmesi yukarı da da anlattığımız gibi cilt dokusunun çok altında oluşan kıl yumağı ve bu yumağı saran kistik bir keseden oluşmaktadır. Bu yüzden uygulanacak yöntemler sadece belirtilerin azalmasında etkili olup bu zaman zarfında da hastalığın ilerlemesine neden olur.
 
Kıl dönmesi hastalığında beklemek ve geçici çözümler üretmek zaman kaybından başka bir işe yaramaz. Kıl dönmesinin müdahale dışında alternatifi bulunmamaktadır. Ancak bu noktada devreye giren mikrosinüsektomi yöntemi cerrahi teknikleri geri planda bırakarak hastaya tedavi aşamasında oldukça avantaj sağlamaktadır.
 
Mikrosinüsektomi-lazer yöntemi lokal anestezi altında yapılan maksimum 10 dakikalık bir müdahaledir. Narkoz gerektirmediği için narkoz ve tüm riskler hasta için sorun teşkil etmez. İşlemin sadece 1-2 cm lik kesiden gerçekleştirilmesi estetik açıdan oldukça elverişlidir. İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra iz gözle görülmeyecek kadar belirsiz hale gelir. Ayrıca açılan kesinin çok küçük olması nedeni ile enfeksiyon riski de oldukça düşüktür. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen işlemden sonra hasta iyileşme sürecini günlük hayatını aksatmadan geçirebilir. İyileşme süreci ise açık ameliyatlara oranla oldukça düşüktür ve 1 hafta - 10 gün içinde bütün belirtiler büyük oranda azalır.
 
Mikrosinüsektomi yönteminin bir diğer avantajı ise hastalığın nüks oranının oldukça düşük olmasıdır. Ancak işlem sonrası hastanın da bu konuda mutlaka tedbir alması gerekir. Kıl dönmesinin oluşmasına neden olan hatalar tekrarlanmamalıdır. Kuyruk sokumu bölgesinin hijyenine dikkat edilmesi ve uzun süre yanlış pozisyonlarda oturmamak bu konuda ilk sıralarda yer alır. Ayrıca müdahale sonrası uygulanacak olan lazer epilasyon seanslarıyla kuyruk bölgesindeki ve sırttaki kıllar temizlenerek kıl dönmesinin oluşma riski ekarte edilebilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü