Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid (Basur) Ne Demek?

Hemoroid(basur), anüs bölgesindeki damarların büyümesidir.Aslında bir nevi varis de diyebiliriz. Hemoroid(basur) hastalığı kalın bağırsaktaki toplardamarlar da uzun süren kabızlık ya da şiddetli ishal sonucunda ortaya çıkan bir tür rahatsızlık durumudur. Çalışamaz duruma gelen toplardamarlar içindeki kanın pıhtılaşması sonucunda ortaya çıkar ve  meme biçiminde  dışarıya sarkar veya makatın iç bölgesinde memeler oluşur.
 
Toplumda hemoroid basur olarak da bilinmektedir. Hemoroid(basur) bir insanın anal bölgesinde görülmektedir. Hemoroid hastalığı toplumda en yaygın görülen bir anal bölge hastalığıdır. Yaygın hastalık olan hemoroidler  aile üyeleri içerisinde 2 veya 3 kişide görülebilmektedir.
 
Genellikle insanlar hemoroid(basur) hastalığından utanıp, çekindikleri için hastaneye muayene olmaya gitmemektedir. Yapılan istatisliklere göre hemoroid rahatsızlığına yakalanıp tedaviye gitmek istemeyen hastaların büyük oranında altta yatan farklı hastalıklara yakalandıkları ortaya çıkmıştır.Kanserde bunlardan birisidir. Kan damarlarına sahip olan hemoroidler,makat  bölgesinde yastık görevi sağlayan dokudur. 
 
Hemoroid dokuları içerisinde atar ve toplardamarları barındırırlar.Bu dokular normalde  makattaki kan akışı şiddeti aniden değişiklik gösterdiğinden, bu değişikliğe bağlı makatta aniden istemsiz bir biçimde gaz ve dışkı çıkığı olabilme durumunu engeller. Anal bölge kalın bağırsakların bittiği, iç kısmına iç (internal) hemoroid, dış kısmına dış (external) hemoroid adı verilmektedir.
 
Hemoroid rahatsızlığı hastalığın derecesine göre dört ayrı şekilde incelenir.
1.Derece Hemoroidler: Bu evrede makatta sarkma görünmez. Bu evrede yalnızca ara ara kanamalar görülür.
2.Derece Hemoroidler: Bu evrede hemoroid dokusu büyümüş, genişlemiştir. Kanamaların yanında ağrı veya tuvalet sırasında sarkmalar görülmektedir. Dışkılama işlemi bittikten sonra kendiliğinden düzelme görülür.
3.Derece Hemoroidler: Ani zorlanmalar, hemoroid ıkınmalar ve tuvalet sırasında memesinin makattan sarkması görülür ve sarkmalar kendi kendine düzelmez, parmak yardımıyla içeri itilebilirler.
4.Derece Hemoridler: Bu derecede olan hastaların şikayetleri geçmemekle birlikle hemoroid memesi sürekli  içeri itilemeyen türdedir.
 
Genel nedenler arasında acı tüketimi, bağırsak enfeksiyonları, makat içinde olan damarların doğuştan zayıf olması, kronik öksürük, hamilelik, doğum, uzun süre tuvalette oturma, şiddetli ıkınmalar, kabızlık, uzun süren ishal, kalıtımsal bozukluklar, düzensiz beslenme,  dolaşım sistemdeki bozukluklar, uzun süre aynı pozisyonda ayakta durmak, şişmanlık gibi durumlar  sayılabilir.
 
Hemoroid hastalıklarının en doğru teşhis ve tanıyı koyabilmek için uzman doktor tarafından  muayene esnasında çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemle  birlikte daha doğru tedavi seçilmektedir.Hemoroid hastalığın hangi evrede olduğu belirlenir ve en uygun tedavi yöntemleri seçilir.
Hemoroid tedavi yöntemlerinde kan dolaşımını düzenleyen ilaçlar, ağrıyı ve yanmayı kesici kremler, ilaçlarla hazırlanan oturma banyosu ve dışkıyı yumuşatan ilaçlar verilir. Bunlar hastanın ağrılarında her hangi bir etki yapmaz ise mutlaka doktora  başvurmak gerekir.
 
Cerrahi olarak uygulanan, genel anestezi altında yapılan hemoroidektomi operasyonları vardır. Bu ameliyatlarda genel olarak 1 veya 2 gün hastanın hastanede yatması gerekmektedir.
Günümüzde daha çok ameliyatsız tedavi yöntemleri önerilir ve daha fazla tercih edilmektedir .Hastalar genel anestezi almadan ve hastanede yatmadan bu şikayetlerinden kurtulmuş olur.
 
-Hasta aynı gün işine ve sosyal hayatına devam edebilir.
-Narkoz riski yoktur.
-Hasta için ameliyat stresi ortadan kalkar.
-Ağrı derecesi ise minimaldir.
 
En önemli avantajı ise hasta aynı gün içerisinde rahatsızlığının nedenlerini öğrenir ve isterse aynı gün müdahalesi yapılarak evine,  işine dönebilir.
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.