Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Doğum Sonrası Basur?

Basur halk arasında oldukça yaygın bir hastalıktır. Özellikle doğum ve doğum sonrası oluşan bu rahatsızlık anne adaylarının kabusu haline gelmiştir. Basur makatta bulunan toplardamarlarının şişmesi ve genişlemesiyle meydana gelen, oldukça rahatsızlık veren bir sağlık problemidir. Anüs ve rektumda ki damarlar, bağırsak hareketlerine bağlı ıkınma ve hamilelik sırasında bu bölgeye olan baskı sonucu şişer  ve zamanla iltihaplanır.
 
Bu damarlar iç basur (internal), dış basur (external) olarak iki şekilde oluşur. Rektumun iç bölgesinde meydana gelen basura iç, anüsün dışında oluşan şiş  damarlara ise dış basur denir. Doğumu yaklaşan bayanların basur rahatsızlığına yakalanma riski oldukça yüksektir. Çünkü doğum esnasında itme ve basınçlı ıkınmalar oluşur.
 
Basur hastalığının en yaygın belirtisi makatta kaşıntı, açık parlak renkte kanama ve şiddetli ağrıdır. Bu belirtilerin şiddeti evreye göre değişiklikler gösterir. İlk evreler de  ağrı minimal iken iler ki evrelerde ağrı şiddettin de artma olur.
 

Doğum Sonrası Basur (Hemoroid) Tedavisi 

 
Basur problemi yaşayan kişinin ilk yapması gereken uzman bir doktora muayene olmaktır. Doktor muayene sonrasında tedaviye karar verir. İlk evrelerde basura karşı evde uygulanacak yöntemlerle rahatlaması sağlanabilir. 15-20 dakika arasında ılık suyu bir leğen veya küvete koyarak makat bölgenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Evde yapılacak olan bu uygulamanın hem kaşıntıya hem de acı hissine iyi geleceğini göreceksiniz. Doğum sonrası basura iyi gelen bir diğer yöntem ise soğuk komprestir. Buz torbasını bir beze sararak anal bölgenize uygulayabilirsiniz. Bu uygulanan yöntem sayesinde ağrı hafifleyecektir.
 
Anal bölgenize vazelin sürebilirsiniz. Bu da gaitanın anüsten daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır. Daha çok kabız sonrası sert olan dışkı anüs damarlarını tahriş eder bu nedenle kullanacağınız vazelin sayesinde gaitanın çıkışına yardımcı olabilirsiniz.
 
Bir diğer ve en önemlisi de beslenmeye dikkat edilmesidir. Lifli gıda ve kuruyemişleri tüketmeye çalışmalısınız. Kabızlığa neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca doğum sonrası kullanılabilecek kremlerde bulunmaktadır. Ancak bütün bunların doktor onayından sonra alınması  yapılması gerektiğini unutmayın. 
 
Uygulanan bütün bu yöntemlere rağmen basur şikayetleriniz hale devam ediyorsa, üzülmeyin! Çünkü gelişen tıp sayesinde 5 dakika kadar kısa bir sürede basur , ameliyatsız tedavi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir ve hastaya sunduğu bir çok avantajı da bulunmaktadır. 
 

Ameliyatsız Basur Tedavi Avantajları

 
  • Hasta aynı gün işine dönebilir.
  • Herhangi bir narkoz riski yoktur. Lokal anestezi altında uygulanır.
  • Ağrı yok denecek kadar azdır.
 
Hastalarımızın en önemli avantajı aynı gün hem muayene hem de müdahale işlemi olabilmesi ve işlem sonrasında rahat bir şekilde yürüyerek evlerine dönebilmeleridir. 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.