Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

 
Makat kısmında kaşıntı ve ağrıyı hafifletmenin hızlı yolları arasında ve özellikle ileri düzeyde rahatsızlık veriyorsa bunun kötüleşmesini önlemek için evde birkaç yöntem ile ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 
Basurun vermiş olduğu anlık rahatsızlıkları yatıştırmasında  evde yapabileceğiniz bazı  uygulamalardan geçiyor. Bahsettiğimiz bu hızlı ancak geçici olan  ipuçlarının bir çoğu kabızlıktan kaçınmanıza ve dışkıyı daha rahat yapmanızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Basur Ağrısın İçin Evde Yapılacaklar

 • Basur ağrısının giderilmesi için öncelikle doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz. Eğer ağrı kesiciler sizi rahatlatmıyor ve basurdan kaynaklanan ağrıyı dindirmiyorsa bu hususta uzmanınızın size önerdiği şekilde ılık su uygulaması yapabilirsiniz. Ilık şekilde su ile yarısına kadar doldurun. Suyu dirsek ucunuz ile test edin ve derinizi yakmayacak ısıda ise suyun içerisine yarım saat oturun ve bekleyin. Bu yöntemi basur ağrınızın olduğu zamanlarda yapabilirsiniz.
 • Basur ağrınızın çok şiddetli olduğu dönemlerde bölgeyi sürekli temizlemeye özen gösterin. Eğer bu hususta elinizi değdiniz zaman acı hissi daha da artıyor ise taze papatya çayı hazırlayıp bir fısfıs aparatının içerisine alın ve bölgeye sıkın. Bu ağrıyı giderecektir ve bölgede oluşan kaşıntı hissini de en aza indirecektir.
 • Eğer basur memeleri kuruma yapmış ise bu sizde çok ağrıya sebebiyet verebilir. Bunun için parmağınıza vazelin sürün ve dışarıya çıkmış olan basur memelerine vazelin sürün.  Ardından makat kısmından basur memelerini içeri doğru itin.
 • Her tuvalet ihtiyacının ardından bölgenin hijyenini iyi sağlayın. Özellikle her seferinde ılık su ile yıkayıp yumuşak bir peçete ile de kurulayın. Bu işlemi her seferinde uygulayın. Her seferinde eğer basur memeleri makatın dışına çıkıyor ise içeriye ittirin. Basur memelerinin dışarı da kalması kanama, ağrı ve iltihap riskini arttırır.
 
Basur evde yapılacak olan bu yöntemlerle kısa bir süreliğine rahatlama sağlar. Hiçbir zaman basur için kesin çözümler değildir. Bu nedenle basur için 5 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız tedaviler ile basur probleminizden kurtulabilirsiniz.
 
Ameliyatsız tedavilerin hastaya sunduğu avantajlar sayesinde çok hızlı ve konforlu müdahale olabilirsiniz. Hiçbir iş gücü kaybına neden olmaması hastalar tarafından çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. 

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Yaklaşık  5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır. 
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. 
 • Sadece lokal anestezi uygulanır. 
 • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.
 • Ameliyatsız hemoroid (basur) tedavisinde makat içine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.
 • Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez. 
 • Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir. 
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu  gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara  uygulanabilir.
 • Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Ameliyatlar da  doku kaybına bağlı meydana gelen ve hastanın yaşamını ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama  gibi sıkıntılar olurken, Ameliyatsız  yöntemlerde bu sıkıntılar görülmez. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.
 • Ameliyat uygulanan hastalarda doku kaybına ve konulan dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelir. Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için böyle bir sorun oluşmaz.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.