Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

 
Makat bölgesinin deformasyonu sonucu hemoroid meydana gelir. Hemoroid başlangıç evresinde çok hafif ağrı ile kendini fark ettirmeye çalışır. Genelde tuvalet sırasında ağrı olur. Bu ağrılar hemoroid evresinin ilerlemesine bağlı şiddetlenir. 
 
Kişiyi ilk evreler de çok fazla rahatsız etmeyen hemoroid, tedavi için çoğu zaman ertelenir. Bu ertelenen zaman içerisinde hemoroid evreleşmeye başlar ve şikayetler buna bağlı artar. Mahrem bölge olduğu için genelde doktora gidilmez ve evde kulaktan dolma bilgiler ile tedavi olunmaya çalışılır.
 
Öncelikle en yakın eczaneye gidip hemoroid ilacı alınır. Hemoroid ilacını doktor reçetesi birlikte almak gerekir. Diğer türlü olabilecek komplikasyonların önüne geçemezsiniz ve hemoroid sandığınız şikayetiniz farklı bir makat hastalığıda olabilir. Tam tersi daha da kötüye gidebilirsiniz. Bu nedenle yapılması gereken uzman doktora muayene olmak ve en doğru tedaviye karar vermektir.
 
Hemoroid halk arasında basur olarak geçmektedir. Basur, halk arasında erkek ve kadın olsun çok sayıda insanın karşılaştığı bir makat hastalığıdır. Tıpta hemoroid olarak tabir edilen rahatsızlığın meydana gelmesinde kişinin tedbirsiz ve ihmalkar davranışlarının büyük etkisi vardır.
 
ilerleme gösterdiğinde 3. ve 4. evreye geldiğinde hemoroid memesi anal kaslar arasında sıkıştığı için şiddetli ağrılara neden olmaktadır.  Bu yüksek seviyede seyreden ağrılar kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.
 
Basur evrelerine göre ağrı şiddetini belirler. Basur iç ve dış olmak üzere 2 sınıfta incelenir. İç basur kendi içinde 4 evreye  ayrılır. 
 
1.Evre;  basurun yeni  oluşmaya başladığı evredir, kişi memeyi gözle göremez ve elle hissedemez.
2.Evre; basur bu evre de anüs içindedir. Dışkılama sırasında  dışarı çıkmakta  ve sonradan içeri girmektedir.
3.Evre; dışkılama sırasında dışarı çıkan basur memesi el yardımıyla içeri sokulur.
4.Evre; bu son evrede basur memesi sürekli dışardadır ve elle içeri girmez.
 
Basur Ağrısı Nasıl Geçer?
 
Basur evresine göre ağrı derecesi de şiddetlenir. Bu ağrıların kesin çözüm yolu müdahale olmaktır. Ancak bazı hastalar krem ve ilaç ile iyileşmek ister. İlaçlar veya evde yapılacak olan ılık su oturma banyosu yalnızca hastanın geçici süre rahatlamasını sağlar. Etkisi geçince tekrar eski ağrılar baş gösterir. Bu nedenle evde zaman kaybı yaşamadan mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Doktora anında gidemeyecek bir durumdaysanız ılık su banyosu yapmak sizi rahatlatacaktır. 
 
Ilık  Su Oturma Banyosu
 
İçerisine oturabileceğiniz büyüklükte bir leğenin içerisine ılık su doldurularak 10-15dakika kadar içerisinde oturabilirsiniz. Böylece ağrınızda bir azalma olacak ve rahatlama hissedebileceksiniz. İsterseniz içine papatya çayı da ekleyerek daha ferah bir rahatlık hissedebilirsiniz.
 
Basuru tedavi edebileceğine yönelik iddialarda bulunan kişilerin hazırlamış oldukları bitkisel ilaçlar maalesef hiç bir yarar vermemektedir. Çünkü basur bu şekilde düzelebilecek bir rahatsızlık değildir. Neredeyse tüm yazılarımızda hemoroid için diş çürümesi örneğini vermekteyiz. Nasıl ki çürük bir diş ilaçlarla düzelmiyor, yalnızca yansıttığı ağrı azaltılıyorsa bitkisel ya da bilimsel ilaçlar da bundan farklı değildir.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

  • Yaklaşık  5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır. 
  • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. 
  • Sadece lokal anestezi uygulanır. 
  • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.
  • Ameliyatsız hemoroid (basur) tedavisinde makat içine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.
  • Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez. 
  • Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.
  • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir. 
  • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu  gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara  uygulanabilir.
  • Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 
 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.