Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

 
Daha çok mutaassıp ailede yetişen kızların özellikle makat bölgesi hastalıklarının muayenesinde daha rahat olmak istedikleri için özellikle tercihleridir. Makat hastalıklarının teşhisi veya anoskop muayenesi gibi teşhis için gerekli aletle bakma durumlarında hastalar utanmakta ve rahatsız olmaktadır. Bayan hastalar bu konuda daha hassas olup haklı olarak kadın genel cerrahi uzmanı istemektedir. Ancak ne yazık ki Türkiye de kadın genel cerrah sayısı oldukça azdır.
 
Özellikle makat hastalıkları (hemoroid, kıl dönmesi, fissür, fistül) muayenesinin secdeye varır pozisyonda ya da yan yatar pozisyonda olması sebebiyle bayan hastalar sıkılmakta ve bu sıkıntı sebebiyle zaten dar olan bölgede muayene rahatça yapılamamaktadır, her ne kadar hastayı rahatlatmak için proctoloji şortu gibi arkası delik kıyafetler giydirilse de bu da ciddi bir rahatlık vermemekte hatta bir çok kişi için o tür kıyafetler daha rahatsız edici olabilmektedir. Erkek hastalar bu konuda daha rahat olsa da bayanlar sıkıntı duyabilmektedir. Bu durumda makat hastalıkları (hemoroid, kıl dönmesi, fissür, fistül) tedavisi yapılan kliniklerde kadın genel cerrahların bulunması insani açıdan daha doğru görünmektedir.
 
Kadın Proktoloji Uzmanı – Kadın Makat Hastalıkları Uzmanı
 
Makata bölgesi hastalıklarıyla ilgilenen branş anlamına gelir. Eski adıyla hariciye branşının üst branşıdır. Bayan cerrah olan hastaneler dendiğinde İstanbul da bile sınırlı sayıda klinik vardır, kadın genel cerrah olan devlet hastanesi dendiğinde Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi göze çarpmaktadır.
 
Basur (hemoroid); makat bölgesinin en sık rastlanan hastalığıdır, özellikle ameliyatsız tedavi yöntemleri son yıllarda giderek öne çıkmaktadır. Ameliyatsız yöntemler lazer ve lastikle boğma yöntemini rutin uygulamaktadır, ileri vakalarda modern ameliyat yöntemi THD ile tedavi edilmektedir. 
 
Bayanlar anal bölge konusunda hassas, bizde kurum olarak  o hassasiyeti ve konforu göstermekteyiz. Bu nedenle merkezimiz de kadın cerrah Op.Dr. Hatice Şahin çalışmaktadır. Kendisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 

Tıbbı Alanları 

 • Kolon Hastalıkları
 • Rektum Hastalıkları
 • Meme Hastalıkları
 • Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi
 • Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi
 • Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi
 • Endoskopi-Gastroskopi ve Kolonoskopi

Merkezimizde  Hastasıya Yaklaşım

Makat  şikayeti ile merkezimize gelen hasta öncelikle öyküsü dinlenir. Ardından kamera vasıtasıyla (rektosigmoidoskopi)  muayene edilir. Muayene de kesin tanı konur. Sonrasında kullanılan ameliyatsız tedaviler hakkında doktor hastaya bilgi verir. Müdahale öncesi  hasta özel odasına alınır. Ardından hastaya müdahale edilir. Müdahale sonrası 15-20 dakika dinlendikten sonra yürüyerek evine dönebilir.

Ameliyatsız  Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 •  Yaklaşık  5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır. 
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. 
 • Sadece lokal anestezi uygulanır. 
 • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.
 • Ameliyatsız tedavilerde makat içine tampon yerleştirilmez. Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.
 • Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez. Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir. 
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu  gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara  uygulanabilir.
 • Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Ameliyatlar da  doku kaybına bağlı meydana gelen ve hastanın yaşamını ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama  gibi sıkıntılar olurken, Ameliyatsız  yöntemlerde bu sıkıntılar görülmez. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.
 • Ameliyat uygulanan hastalarda doku kaybına ve konulan dikişe bağlı olarak makatta daralma meydana gelir. Ameliyatsız yöntemlerde doku kaybı olmadığı ve dikiş kullanılmadığı için böyle bir sorun oluşmaz.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.