Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

İlerlemiş Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi vücuttan kopan kılların genellikle kuyruk sokumu bölgesinde toplanarak cilt yüzeyinde bulduğu bir delikten kendilerine  yol oluşturarak deri altında toplanması ve sonrasında bir yuva (sinüs) oluşturması ile oluşur. Çok nadir vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Daha çok 16-40 yaş arasında erkeklerde sık rastlanılan bir hastalıktır. Kıl dönmesi rahatsızlığı ilk dönemlerde kendini fark ettirmez. Bazı dönemlerde batma ve kaşıntıyla kendini gösterir. İlerleyen kıl dönmesi şiddetli ağrı ile kendini göstermeye başlar. Zamanla kuyruk sokumunda oluşan ağrı hastanın günlük hayatını olumsuz etkiler. Hasta yürümekte ve oturmakta zorluk çeker.

Kuyruk sokumu bölgesinde akıntılar geldiği görülür. Bu akıntılar iltihaplı veya kanamalı olabilir. Cilt altına giren kıllar zamanla birikir. Vücut kendi kendini koruma mekanizmasını devreye koyar ve sıvı salgılamaya başlar. Kılların etrafını saracak biçimde bir zar yuvası oluşturur. Biriken kıllar bu zar yuvası içinde toplanır. Kıllar cilt altına ilk girdikleri deliği kapatır içeride hala sıvı salgılanmaya devam eder. Salgılanan sıvı birikir ve çıkacak delik bulamadığı için sivilce gibi çıkış noktası oluşturur. Sonrasında akıntı olur.  Kıl dönmesi apseleşir ve kuyruk sokumunda şişlik meydana gelir. Bu şişlikler çok ağrı yapar.

Kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eczanelerden alınan krem ve ilaçlar hastalığınızın ancak ertelenmesine neden olur. İhmal edildiği zaman kuyruk sokumundaki kıl dönmesi büyüyerek ciddi boyutlara ulaşabilir. Kıl kesesi tamamen çıkarılmadığında şikayetler sık sık tekrarlar. Hasta günlük hayatını sürdürürken sıkıntı yaşar.

Kıl dönmesinin nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Günlük dökülen kıl miktarının fazla olması,
 • Kıl yapısının sert ve kalın olması,
 • Aşırı terlemeye bağlı cilt dokusunun uzun süre nemli kalması
 • Kalça bölgesinde daha önceden var olan yarıkta çatlak ya da tahriş olması,
 • Uzun süre oturmak,
 • Bölgenin yeterince temiz bakılmaması,
 • Şişmanlık.

Kıl dönmesi tedavisi için geliştirilen en yeni, en başarılı ve hasta açısından da en konforlu yöntem ameliyatsız tedavi yöntemidir. Hastaneye yatış gerektirmeyen ve lokal anestezi ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Ameliyatsız tedavi sonrasında hastaya herhangi bir haraket kısıtlaması gerektirmez. Hasta iş, özel ve sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder. Diğer ameliyatlar gibi günlerce hastanede kalma, istirahat gibi durumlar olmaz.

Bütün hastalıkların tedavisinde erken teşhis ve erken tedavi en doğru yaklaşımdır. Kıl dönmesi hastalığını bir daha yaşamamak için kişisel temizliğinize çok özen göstermelisiniz. Özellikle kuyruk sokumu bölgesini iyice temizlemeli, her gün duş almalı ve o bölgeyi bol su ile yıkamalısınız. Her zaman temiz iç çamaşırı kullanın ve kuyruk sokumu bölgesini hep kuru tutun. Eğer kıllı bir vücudunuz varsa mutlaka epilasyon yaptırmalısınız.

Ameliyatsız Kıl Dönmesinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır.
 • Bu nedenle hasta işlemden hemen sonra günlük hayatına geri döner.
 • Herhangi bir dikiş-kesi atılmadığı için dokulara zarar görmez. Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir. Herhangi bir ameliyat stresi gerektiren durum yoktur.
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara uygulanabilir.
 • Dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü