Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

İç Hemoroid Bitkisel Tedavi

 
Hemoroid: Makat bölgesindeki bir kısım damarların genişlemesi ve büyümesidir. Toplumun en az yarısında bulunur. Ailesel yatkınlık, beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler hemoroide neden olan etkenlerdir.
 
Hemoroid Belirtileri: Makatta kanama, anüs içinde memem oluşumu, anüs çevresinde şişlik, ağrı, kaşıntı, ıslaklık vb. benzer belirtiler
 
Hemoroidler dış ve iç hemoroid olmak üzere 2’ye ayrılırlar.
 
Dış Hemoroid: Makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Genelde iç hemoroidle birlikte görülür. Kişi hemoroid olduğunda görülen en belirgin durum kanamadır. Makat bölgesinden dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması nedeniyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar. Hemoroid boğulması denen durum ortaya çıkar. Bu boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma meydana gelir.
 
İç Hemoroid: Makatın kapanmasını sağlayan kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu iç hemoroid oluşur. İç hemoroid dışarıya sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Bu yapılar damar yumakları şeklindedir. Sonuçta kanama ve iltihaplanma meydana gelir. İç hemoroid uzun süre ayakta çalışan ve sürekli oturarak çalışan insanlarda, ıkınarak tuvalet yapan ve tuvalette uzun süre oturan insanlarda, süreğen öksürük ve kabızlığı olan kişilerde veya uzamış ishal durumunda ortaya çıkar.

İç Hemoroid rahatsızlığının 4 evresi vardır.

 
Evre 1: Hemoroidal doku büyümüştür. Özellikle sert dışkı sonrasında kanama görülür, fakat sarkma yoktur.
 
Evre 2: Tuvalet sonrası ağrısız kanama iç hemoroidlerin en tipik bulgusudur. Ikınma ve zorlanma ile anüsten dışarı çıkabilir. Ancak tuvalet sonrası dinlenmek ve beklemekle kendiliğinden içeri girerler. Bu dönemde kanamaya ağrı da eklenir.
 
Evre 3: Hemoroid dokusu tuvalet sırasında daha çok dışarı çıkar ve bu kez hasta tuvalet sonrası eli ile hemoroid dokusunu içeri itme gereksinimi duyabilir. Şişme ve zorlanma nedeni ile kanama ve ağrı çok artar.
 
Evre 4: Hemoroid dokusu hep dışarıdadır. El ile de içeri itilemez. Böyle bir durum yaşam kalitesini çok olumsuz yönde etkileyecektir. Sürekli ağrı, akıntı, kanama ve enfeksiyon nedeni olabilir. Hemen her zaman dış hemoroid ile birliktedir. Hemoroid memesi içine kanam olması (tromboz) sıklıkla görülür ve acil girişim gerektirir.
 
İç Hemoroid Bitkisel Tedavisi: Hemoroid muayene olmaya utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelir. Hemoroid tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisi bir uzmana doğrulatmak gerekir. Çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arz ettiği kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir.  Leğene konan ılık suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır. Dışkılamaya daha rahat çıkmak için tuvalete çıkmadan önce makat bölgesine vazelin sürülebilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.