Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kondilom,cinsel yol ile bulaşan hastalıklardan biridir.Human Papilloma Virüs dediğimiz HPV enfeksiyonun bulaşması sonucu sıklıkla genital bölgede yada anüste(makatta) oluşan yapılara kondilom denilmektedir.Vücudun hemen hemen her bölgesinde çıkabilmektedirler.Bazen düz,bazen pütürlü yapıda olup,beyaz-pembemsi,şeffaf yada kahverenginde lezyon oluşturabilirler.Görünüm olarak et benine benzemektedir ve bu yüzden çok karıştırılırlar.Aralarındaki en belirgin fark kondilomun oluşturduğu lezyon içerisinde siyah nokta gibi gözüken kan damarlarının bulunmasıdır.Kondilomlar yer yer dağınık ve yer yer yaygın bir şekilde irili-ufaklı lezyon oluşturmuş olabilirler.

Genellikle cinsel aktif olan çiftlerde görülmektedir.Bu yüzden prezervatif kullanımı büyük rol oynamaktadır.Fakat hastalar  prezervatif kullanımı oluyor demek bu hastalıktan tamamen korunuyor olunmuş sayılmazlar.Prezervatifin korumadığı diğer bölgeler ile de temas yoluyla bulaşabilirler.Cinsel ilişki ile bulaşmasının yanında temas yolu ile de bulaşabilmektedir.Vücudunun herhangi bir yerinde bu lezyonu taşıyan kişi ile elle dahi temas edilirse bulaşma gerçekleşebilmektedir.Bu yüzden hijyen çok önemlidir bu rahatsızlıkta.Ortak kullanım alanlarında,ıslak zeminden de bulaşma gerçekleşebilir.Sıklıkla ortak lavabolar,hamamlar,sauna,ortak havlu veya iç çamaşır kullanımlarında da deri temas yolu ile bulaşma gerçekleşebilmektedir.Oral ya da anal seks yolu ile de bulaşma olabilmektedir.

Kondilom lezyonunun oluşturduğu HPV virüsüne genital bölgede rastlanıyor olsa da anüs ve çevresinde de sıklıkla ortaya çıkması gözlenebilinir.Erkek üreme organında,penis ve çevresinde,sünnet derisi  etrafında,makat(anüs) ve çevresinde de çoğunlukla yer almaktadır.

HPV virüsünün 200 e yakın tipi vardır.Bunlardan bazıları kadınlarda rahim ağzı kanseri (serviks)ile yakından ilişkilidir.Zaten bu hastalığın esas başlangıcı buradan gelmektedir.Fakat kondilomun bazı tipleri bu şekilde ciddi rahatsızlıklara yol açsa dahi tüm tipleri ölümcül hastalığa sebep  değildir.Tiplendirmeyi genellikle genetik laboratuvarlarına yollayarak sonuç alınmaktadır.Genellikle ortalama  4 haftada sonuç alınabilmektedir.Tiplerin varlığını,tiplerin saptanmasından sonra da tam olarak nasıl bir tedavi uygulanacağı muayene eden hekim tarafından kararı verilmektedir.Hastaların takibi de buna göre yapılmaktadır.Kanserle ilgili olan tipleri mutlaka belirlenmesi gerekmektedir.Bu yüzden siğil nedeni ile başvuran hastalara mutlaka tiplendirilme yapılmalıdır ve tipleme sonrası hastalara tedavi yöntemleri önerilir.Oluşan kondilomların bir çok tedavi şekli vardır.Bunu en iyi belirleyecek olan kişi yine muayene eden hekimdir.Hastaya en uygun tedavi yöntemini muayene sırasında belirlemektedir.   

Kondilomların olumsuz yönlerinden biri tedavi sonrasında tekrarlamaya meyillinin olmasıdır.Genellikle immün sistemi(bağışıklığı) güçlendiren  ilaçlarla takviye edilerek hastaların daha sonraki süreçlerini kontrol altında tutularak,sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.Bu ilaçların takviyesini de yine mutlaka muayene eden hekim tarafından belirlenmelidir.

Kendi sağlığımızı ve sevdiklerimizin sağlığı için birden fazla cinsel partnerlikten uzak durulmalıdır.

Merkezimizde Genital Siğil Hastasına Yaklaşım

Genital siğil şikayeti ile merkezimize başvuran hastalar öncelikle kuvvetli ışık altında muayene edilir. Muayene ardından tanısı konur. Sonrasında kullanılan tedavi hakkında doktor hastaya bilgi verir. Hastaya özel takip şeması hazırlanır. Tanı sonrasında rahim ağzı kanserine karşı hastalar bilgilendirilir. Hasta özel odasında alınır. Ardından hastaya müdahale edilir. Müdahale sonrası 15-20 dakika dinlendikten sonra yürüyerek evine dönebilir.

Genital Siğil Tedavisinde Kullanılan Teknikler;

 • Lazer ile Genital Siğil Tedavisi
 • Elektro Cerrahi ile Genital Siğil Tedavisi
 • Radyofrekans ile Genital Siğil Tedavisi
 • Kriyoterapi ile Genital Siğil Yöntemleri

Yukarıdaki teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Genital Siğil Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Hastaya narkoz verilmeyeceği için,hastanın aç olmasına gerek yoktur.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı  derecesi minimaldir.
 • İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez.bu nedenle izler yok denecek kadar azdır.
 • Hastalar aynı gün hem şikayetlerinin nedenini öğrenir hem de müdahale olabilir.
 • Şeker,tansiyon,pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir.Hastalığın önüne geçmiş olur.
 • Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır.

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.