Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fissür Hastalığı Nedir?

Anal Fissür (makat çatlağı) nedir? 

Anal fissür için “hiç şikâyetim yoktu; birdenbire şikâyetlerim başladı.”tabiri hekimler tarafından çok fazla işitilir. Ancak durum sanıldığı gibi değildir. Anal fissür (makat çatlağı) zaman içerisinde zemini hazırlanan bir hastalıktır. Anüs bölgesinin aşırı zorlanmasıyla oluşan tahrişe bağlı olarak oluşur. Anal fissür oluşumundaki etkenler dışkılamaya bağlı ve dışkılama dışındaki etkenler olarak 2 grupta incelenir.
 
  • Dışkılama dışı etkenlerin başında ise ters ilişki bulunur. Ters ilişki esnasında makat çok fazla zorlanır. Sürtünme esnasında makatta meydana gelen tahriş, belli seviyeden sonra anal fissür olarak kendini gösterir. Ancak genelde 1-2 hafta sonra kendiliğinden iyileşebilir. Eğer 2 hafta sonra şikâyet devam ediyorsa mutlaka altta yatan bağırsak problemleri (kabızlık-ishal,crohn vb.) araştırılmalıdır.Bunun dışında geçirilmiş makat ameliyatlarına bağlı makatta oluşan darlık da dış etkenler arasında sayılabilir. Makatta oluşan darlık sebebiyle kişi de kabızlık veya ishal olmasa bile, dışkılama esnasında ıkınma ihtiyacı duyar. Dar olan makat bu ıkınmalar sonucun maruz kaldığı tramvaya bağlı olarak hasar görür ve Anal fissür şikâyeti oluşabilir.

 

  • Dışkılamaya bağlı nedenler arasında ise kabızlık ve ishal gelmektedir. Normal şartlara dışkılama esnasında ıkınma ihtiyacının minimum seviyede olması gerekir. Dışkılama için uygun pozisyonu alan kişi derin bir nefesle karın içi basıncını arttırarak dışkının makat yolunda ilerlemesini sağlar. Sonrasında ise dışkı kaygan bir kıvamda makatta dışarı atılmalıdır. Ancak kabızlık ve ishal durumlarında kişi ıkınma ihtiyacı hissettiği için makat zorlanır. Özellikle kabızlık dönemlerinde dışkının kuru sert olması makatın tahribatını daha da hızlandırarak anal fissür oluşumunda oldukça etkili rol oynar.
Kabızlık ve ishal olmasa bile dışkılama ihtiyacının ertelenmesi de yine anal fissür oluşumunda etkilidir. Bağırsaklarda uzun süre bekleyen dışkı zamanla kurur ve sertleşir. Bu durumda aynı kabızlık dönemlerinde olduğu gibi dışkının çıkmasını zorlaştırır ve Anal fissür oluşumunu tetikler.
 
Bahsettiklerimizden anlaşılacağı üzere anal fissür zamanla maruz kaldığı tahribat sonucunda, makat içerisinde oluşup makatın dışındaki hassas cilt tabakasında uzanan yırtılmalardır. Makat çatlağı oluştuktan sonra dışkılama daha da sıkıntılı bir hal alır. Bu durumda hastalığın ilerlemesine yol açar. Çünkü anal fissür oluşan hasta dışkılama esnasında ağrı hissettiği için, dışkılamayı bir an önce bitirmek ister ve çok fazla ıkınır. Diğer bir sebep ise ağrı nedeniyle dışkılamayı mümkün olduğunca erteleyerek farkında olmadan dışkının içerde kurumasında sebebiyet verir. Dışkılama esnasında ise kuruyan dışkı makattan çıkarken anal fissürün daha da derinleşmesine yol açar. Anal fissür rahatsızlığı cins ayrımı olmamakla birlikte genelde genç ve orta yaş kesiminde görülür. 
 
Anal fissürler akut ve kronik olarak değerlendirir. Ancak belirtiler açısından şikayetlerin şiddeti dışında, aralarında fark yoktur. Eğer oluşan fissür 3 hafta içinde geçmiyorsa kronik fissür olarak değerlendirilir. Anal fissürlerin anal kanaldaki yerleşim yeri erkeklerde genelde kuyruk sokumuna doğru, bayanlarda ise saat 12 hizasındadır. Nadir durumlarda erkeklerde ve kadınlarda saat 6 hizasında veya yan duvarlarda da görülebilir. 
 
 

Kronik anal fissür nedir?

 
Akut anal fissürün kronik anal fissüre dönüşmesindeki en büyük etken, makat kaslarındaki basıncın anal fissürün iyileşmek için ihtiyacı olan kan akımını engellemesidir. Anal fissürün yarattığı ağrı sebebiyle makat kasları sürekli kasılır. Bu kasılma anal fissüre giden kan akımını azaltarak yaranın iyileşmesini geciktirir. İyileşmeyen yara ağrı yapmaya devam eder, ağrının devam etmesi de anal spazmı devam ettirdiği için durum kısır döngüye girerek fissürün kronikleşmesini sağlar. Kronik anal fissürlerde fissürün kendini iyileştirmek için oluşturduğu bazı yapılar meydana gelir. Bunlar fissür triadı (üçlü etki) denilen, makattaki deri kıvrıntısı (skin-tag-sentinel pili), ve anal kanal içinde oluşan hipertropik papillarla, derin çatlak tabanıdır. Belirtiler dikkate alınmayıp tedavi olunmadığı zaman apse oluşabilir. Bu durum fissürün fistülize kronik anal fissüre dönüşmesine yol açar ve bu döngü makat darlığına yol açarak dışkılamayı hasta için işkence haline getirir.
 
Akut fissürü kronik hale getiren döngüyü kırmak için beslenme ve dışkılama alışkanlarının değişmesi gerekir. Akut dönemde alışkanlık uzman hekim önerileriyle düzenlenirse fissürün kronikleşmesinin önüne geçilebilir. Ancak bu önlemlere rağmen düzelme olmuyorsa tekrar hekime başvurulmalı ve altta yatan farklı sebep araştırılmalıdır.
 
Müdahale gerektiren durumlarda ise Anal fissür hastalığı, Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi yöntemleriyle kolaylıkla çözülebilmektedir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Anal fissür başlıca nedenleri kabızlık, iltihabı bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, crhon hastalığı gibi sıralanabilir. Ağrıya karşı son derede duyarlı olan makat bölge ufacık bir çatlak ile ağrıya makat kasların da spazma, halsizliğin oluşmasında, kan dolaşımın bozulmasına bu da iskemiye yol açar.