Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hamilelikte Hemoroide Yaklaşım Nasıldır

Gebelikte hemoroid yani basur tedavisi zorlu bir süreçtir. Çünkü hamilelik durumundan dolayı hasta her ilacı kullanamaz.

  • Oturma Banyosu-Çok sıcak olmamak kaydıyla ılık bir suda 15-20 dakikayı geçmeden oturmak rahatlama sağlayabilir.
  • Gebelikte doktor tarafından önerilen fitiller ya da kremler aracılığıyla, hemoroidden kaynaklanan ağrı, şişlik, kaşıntı gibi şikayetler azaltılır.
  • Doktor tarafından önerilen kabızlık önleyici ilaçlar kullanılabilir.
  • Hemoroid bölgesi temiz tutularak ileri derece sıkıntılar engellenebilir.
  • Tüm tedbirlere rağmen hemoroid sıkıntıları devam ederse cerrahi müdahaleden çok ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Gebelik, hemoroid (basur) oluşumunu hızlandıran bir dönemdir. Bu dönemde kan basıncının artmasına bağlı olarak büyüyen rahim ana damarlara baskı yapar. Basıya bağlı hemoroidal damarlarda büyüme-dolgunluk oluşabilir. Progesteron hormonunun damarlardaki düz kasları gevşetici etkisinden dolayı bu büyüme-dolgunluk oluşumu daha kolay hale gelir. Hamilelik ilerledikçe de rahmin, vücudun alt kısımdaki toplardamarlara uyguladığı baskı da artmaktadır. Bu da damarlarda dolgunluğa neden olmaktadır. Bunun sonucunda da hamilelikte hemoroid oluşmaktadır.

Gebelikte aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da kabızlığa yol açarak hemoroid oluşumuna sebep olabilir.  Ağızdan demir tedavisi, mide şikayetleri sebebiyle kullanılan alüminyum içeren antiasitler kabızlığı arttırabilir. Büyüyen bebeğin karın içi basıncını arttırması da hemoroid oluşumunu hızlandıran bir faktördür.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.